Podatki marynarzy - Norwegia

Dochody marynarzy pracujących w Norwegii mogą być przedmiotem zainteresowania zarówno polskich, jak i norweskich urzędów. To, gdzie powinieneś złożyć swoje zeznanie podatkowe, zależy jednak od Twojej indywidualnej sytuacji podatkowej. Dowiedz się, z którym krajem rozliczyć swój podatek i zgodnie z jaką metodą możesz rozliczyć podwójny podatek. Sprawdź, jakie ulgi fiskalne dla marynarzy w Norwegii pomogą Ci zwiększyć Twoje realne wynagrodzenie.

Podatki marynarzy Norwegia – gdzie złożyć zeznanie podatkowe?

Będąc marynarzem na norweskim statku, możesz podlegać opodatkowaniu w polskim lub norweskim urzędzie skarbowym. Zeznanie podatkowe powinieneś składać w Norwegii, jeśli statek, na którym pracujesz, figuruje w rejestrze NOR. Co ciekawe, Twoje podatki podlegają również opodatkowaniu norweskiemu, nawet jeśli jesteś zatrudniony pod inną niż norweska banderą, jeśli tylko pracujesz na norweskim szlifie kontynentalnym. Nierzadko zdarza się jednak, że wynagrodzenie marynarzy pracujących na statkach norweskich podlega opodatkowaniu w Polsce.

Podwójne opodatkowanie marynarzy w Norwegii 

Jeśli jesteś w sytuacji, w której obowiązuje Cię podwójne opodatkowanie, nie oznacza to jeszcze, że musisz uiszczać pełny podatek w każdym z obojga państw. Przepisy w tej kwestii określa między innymi polsko-norweska Konwencja w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. Zgodnie z prawem, polskich marynarzy pracujących pod norweską banderą obowiązuje metoda odliczenia proporcjonalnego podatku.

Opodatkowanie marynarzy w Norwegii – jakie ulgi dla marynarzy dostępne są w Norwegii?

Pracując jako marynarz na norweskim statku, możesz na kilka sposobów zmniejszyć kwoty opłacane w urzędach. Jeśli uiszczasz swoje składki zdrowotne na norweskie ubezpieczenie trygdeavgift, możesz skorzystać z ulgi wysokości 10% ze względu na warunki pracy na morzu. Ponadto, jeśli Twój małżonek jest osobą niepracującą, możesz również korzystnie zmienić swoją klasę podatkową. Możesz też uzyskać odpis od swojego dochodu w wysokości aż 30% od kwoty brutto Twojego wynagrodzenia.

Podatki marynarzy Norwegia - skorzystaj z usług fachowców i odzyskaj swoje pieniądze

Jesteś marynarzem na norweskim statku i chcesz zmaksymalizować swoje realne zarobki? Zależy Ci na korzystnym i zgodnym z prawem rozliczeniu Twoich podatków? Skonsultuj się z kancelarią Griffin w Gdyni i zyskaj jasny zarys swojej sytuacji podatkowej. Wybierz zwiększone dochody i spokój, jaki daje rzetelne rozliczenie się z urzędami podatkowymi we właściwym kraju.