Podatki marynarzy - Niemcy

Kwestię podatków marynarzy zatrudnionych w Niemczech reguluje między innymi umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z Niemcami. Biorąc pod uwagę inne zmieniające się przepisy, ustalenie sposobów i wysokości opodatkowania marynarzy jest często kwestią skomplikowaną. Warto skorzystać z porady ekspertów, by dowiedzieć się, jak poprawnie rozliczać się z urzędami polskimi i niemieckimi. Warto też poznać sposoby na zmniejszenie kwoty, jaką należy uiścić w ramach podatków.

Podatki marynarzy Niemcy – gdzie złożyć zeznanie podatkowe?

Zarobki marynarza, który zatrudniony jest na statku morskim w ramach transportu międzynarodowego lub żeglugi śródlądowej, podlegają opodatkowaniu w urzędzie skarbowym państwa, w którym znajduje się zarząd zatrudniającej marynarza firmy. Oznacza to, że jeśli marynarz pracuje na statku, którego siedziba mieści się w Szczecinie, musi składać zeznanie podatkowe w Polsce. Jeśli jednak zarząd jego pracodawcy zlokalizowany jest w Niemczech, wówczas składa zeznanie w niemieckim urzędzie podatkowym.

Podwójne opodatkowanie wynagrodzenia marynarza pracującego w Niemczech

Prowadzi to często do sytuacji, w której wynagrodzenie marynarza opodatkowane jest podwójnie. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy płatnik mieszka w Polsce, lecz siedziba zatrudniającego go armatora mieści się w Niemczech. W takich przypadkach znajduje zastosowanie jedna z przewidzianych prawem metod unikania podwójnego opodatkowania. Marynarze pracujący na statkach niemieckich firm i mieszkający w Polsce mogą skorzystać z metody wyłączenia z progresją.

W jaki sposób możesz zmniejszyć swoje podatki będąc marynarzem w Niemczech?

Jako marynarz pracujący na pokładzie niemieckiego statku możesz skorzystać z kilku sposobów na zmniejszenie swoich podatków. W zależności od Twojej sytuacji, możemy pomóc Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie. Może nim być na przykład:

  • uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec, o ile pozwala na to Twoja sytuacja podatkowa;
  • zawnioskowanie o wyższą kwotę wolną od podatku;
  • ulga na posiłki i napoje za każdy dzień pracy na pokładzie.

Podatki marynarzy Niemcy - skorzystaj z usług fachowców i odzyskaj swoje pieniądze

Kancelaria Griffin w Gdyni pomoże Ci odzyskać część Twoich podatków. Jeśli pracujesz pod niemiecką banderą, skonsultuj się z nami. Dowiedz się, jak możemy pomóc Ci zgodnie z prawem ograniczyć kwoty przekazywane urzędom skarbowym.