Darowizna czy sprzedaż udziałów w spółce, co jest lepsze?

Jak najkorzystniej zbyć udziały w spółce z o.o.?

Ustalenie wartości udziałów

W przypadku sprzedaży udziałów w spółce ważne jest odpowiednie określenie wartości rynkowej tych udziałów. Wartość ta może się różnić od wartości nominalnej (wpłacanej na pokrycie udziałów przy zakładaniu spółki). Generalnie przyjmuje się, że wartość rynkowa jednego udziału to wartość majątku spółki przypadająca na ten udział. Metody wyceny udziałów są różne - są to kwestie księgowe. Jeżeli wartość udziałów w przypadku darowizny albo sprzedaży będzie zbyt niska - urząd skarbowy może to podważyć.
 
Polecaną metodą wyceny wartości rynkowej jest metoda wyceny wartości udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością według wartości skorygowanych aktywów netto. Na ten moment ciężko mi jednak powiedzieć co to dokładnie oznacza, bo to są pojęcia związane z rachunkowością.
 
Forma zbycia udziałów
 
Zbycie udziałów powinno nastąpić co najmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. 
 
Darowizna - najlepiej byłoby, gdyby była to forma aktu notarialnego (mogą być podpisy notarialnie poświadczone, ale wtedy trzeba w umowie określić termin objęcia udziałów).
 
Sprzedaż - wystarczy forma pisemna z podpisami poświadczonymi notarialnie.
 
Podatek
 
Darowizna: 
 
1) Podatek od spadków i darowizn:
    a) płaci obdarowany;
    b) dla kwoty 50.000 zł będzie to podatek w wysokości 7 786,00 zł;
    c) brak możliwości odliczenia kosztów itp;
    d) dla innych wartości podatek można szybko obliczyć w kalkulatorze: https://www.lex.pl/kalkulatory/kalkulator-podatku-od-spadkow-i-darowizn,82.html
 
Sprzedaż:
 
1) Podatek dochodowy od zysków kapitałowych:
    a) płaci sprzedający;
    b) podatek jest należny od różnicy pomiędzy przychodem z tytułu sprzedaży a kosztem nabycia tych udziałów i innymi kosztami (np. notarialnymi);
    c) jeżeli sprzedamy udziały za 50.000 zł, na których wcześniejsze opłacenie wydaliśmy 50.000 zł, to podatek wyniesie 0 zł;
    d) stawka podatku wynosi 19% od dochodu.
2) Podatek od czynności cywilnoprawnych:
    a) stawka podatku wynosi 1% od wartości udziałów;
    b) w przypadku sprzedaży udziałów za 50.000 zł, podatek wyniesie 500 zł.
 
Podsumowanie
 
Naszym zdaniem dużo bardziej od darowizny opłaca się sprzedaż udziałów. Podatek powinien być dużo mniejszy a formalności prostsze. Myślę, że nie warto w tej sytuacji zbytnio zaniżać wartości udziałów, bo urząd skarbowy prędzej czy później to podważy. 
 
Jeżeli kapitał zakładowy przykładowo wynosił 50.000 zł, spółka nie ma długów ani innego majątku, wówczas raczej bezpieczna będzie sprzedaż tych udziałów za wartość nominalną (50.000 zł). Jeżeli byłyby jakieś długi, zobowiązania, to wówczas można tę wartość zmniejszyć. W przypadku posiadania innego majątku - wartość udziałów powinna się zwiększyć. Sprzedaż udziałów za 1 zł, jeżeli ich wartość nominalna była wyższa, jest bardzo ryzykowna, ponieważ najczęściej nie będzie to odzwierciedleniem ich wartości rynkowej.
 
W przypadku sprzedaży problem polega jednak na tym, że osoba kupująca (przynajmniej teoretycznie) powinna mieć wystarczającą ilość pieniędzy, aby te udziały kupić. W przypadku darowizny problemu tego nie ma, ale trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty wyższego podatku.

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, bądź wątpliwości dotyczące rozwiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
jak i prawa handlowego, zapraszamy do kontaktu.