Odpowiedzialność architekta za wykonanie wadliwego projektu
Zgodnie z łacińską paremią Errare humanum est– błądzić jest rzeczą ludzką. Naturalnym jest, że każdy popełnia błędy. Najczęściej jednak za popełniony błąd należy ponieść odpowiedzialność. Tak samo architekci w toku tworzenia projektu mogą wykonać go wadliwie, co doprowadzić może do powstania szkody, a nawet katastrofy budowlanej. Podpowiadamy, jaką odpowiedzialność ponoszą architekci w sytuacji wykonania wadliwego projektu.
Obowiązki architekta przy tworzeniu projektu
Taki nieprawidłowo wykonany projekt architektoniczny może mieć doniosłe w praktyce konsekwencje, skutkujące powstaniem szkody czy nawet zaistnieniem katastrofy budowlanej. Taka katastrofa budowlana będzie mieć miejsce, gdy oprócz szkód w mieniu osób trzecich dojdzie także do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci tych osób.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 20 pkt.1 Prawa budowlanego do podstawowych obowiązków projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
W związku z powyższym, w sytuacji wykonania wadliwego projektu, za zaistniałą szkodę oraz krzywdę odpowiedzialny, obok inwestora i inżyniera budownictwa, będzie także architekt, który wykonał projekt.
Jakiego rodzaju będzie odpowiedzialność za wykonanie wadliwego projektu?
Obok cywilnej odpowiedzialności kontraktowej, będziemy mieć do czynienia także z odpowiedzialnością deliktową. Odpowiedzialność ta wynika z art. 415 k.c. o brzmieniu:
„Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia”.
Architekt odpowiada za przygotowaną przez siebie dokumentację projektową obarczoną błędami, a także za wady budynku wybudowanego na podstawie tej dokumentacji, jeżeli wady te powstały w następstwie błędów zawartych w dokumentacji.
Przepisy Prawa budowlanego mówią także o odpowiedzialności zawodowej, która dotyczy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, to jest projektantów,kierowników budowy oraz inspektorów nadzoru budowlanego, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia oraz są członkami odpowiednich izb zawodowych.
Ponadto, w przypadku zaistnienia katastrofy budowlanej architekt może ponieść także odpowiedzialność karną zgodnie z art. 163 § 1 pkt. 2 k.k.:
"Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać zawalenia się budowli, zalewu albo obsunięcia się ziemi, skał lub śniegu podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".